מאמרים

 

 

לפני מספר שנים היה סרט בשם Pay it forward ששיחקו בו קייווין ספייסי, הלן הנט והאלי ג'ואל אוסמנט.משימה בבית הספר הופכת למהפכה חברתית, כשילד מתוק ואינטליגנטי מחליט לקחת ברצינות את המלצת המורה שלו ולעשות טובה לשלושה אנשים, לא בתמורה לטובות חזרה, אלא בתמורה לכך שהם, כל אחד בתורו, יעניק טובה לעוד שלושה אנשים חדשים. הסרט מאוד ריגש אותי ומאז נשאתי בתוכי את הסלוגן Pay it forward או בעברית "תעביר את זה הלאה".

כולנו כל הזמן מדברים על Networking אבל "תעביר את זה הלאה" זה בעיני הגרעין העיקרי של כל העניין. לכל אחד מאיתנו יש Networking, וכל אחד מאיתנו יודע להפעיל אותו בזמן הנכון, אבל נשאלת השאלה, מה מניע מישהו שיעשה משהו בשבילך? והשאלה הבאה היא האם בכלל צריך להיות מניע?

נוח לי תמיד ללכת לבסיס האדם כדי להסביר התנהגות, ובבסיסנו כולנו אנשים של אינטרסים. מעטים הם האנשים שעושים משהו באמת ובאופן הנקי ביותר, ללא מטרה. אין ספק שאנו לא פועלים בפינקסנות אבל כשמישהו אומר לנו תודה על משהו שעשינו ואנו אומרים בבקשה, זה כאילו אמרנו "אתה היית עושה בשבילי את אותו הדבר" או כאילו אמרנו, "בפעם הבאה כשאפנה אליך תזכור שעזרתי לך". כך פועל העולם המודרני.

הסלוגן Pay it forward או "תעביר את זה הלאה", אומר בפשוטו, תעשה משהו טוב כדי שמישהו אחר יעשה משהו טוב וכן הלאה, אבל בגלל שהעולם הוא עגול (וזו התוספת שלי), זה תמיד יחזור אליך בסוף.

אני פונה לכל מחפשי העבודה ולכל אלו שמכירים מחפשי עבודה, אם מגיעה אליכם משרה או שמעתם על חברת השמה שיכולה לעזור, אז רק תמליצו. גם אם אתם מחפשים עבודה, זה לא אומר שאם המלצתם על מישהו אז הוא יפריע לכם לקבל את העבודה. תחשבו על זה….תעבירו את הלאה…זה חוזר אליך, זה בדוק.